Annyiszor terveztem erről írni, de mindig “lebeszéltem” magam róla. Most megírom. Leszögezném, hogy nem saját magam reklámozása miatt, bőven van mit csinálnom…
Rengetegszer hallom, hogy “csak beszélj”, dobd el a könyvet, ne tanulj nyelvtant, látok hirdetéseket, hogy én a “beszédközpontú” képzésben hiszek, nézd a Netflixet és akkor megtanulsz bármilyen nyelvet.
Senkinek nem szeretném kritizálni vagy megkérdőjelezni a módszerét, mindenki úgy tanul, ahogy akar. De ahogyan minden más terület, a nyelvtanulás is TÖKÉLETESEN FELÉPÍTHETŐ. Gyönyörűen meg tudsz tanulni egy nyelvet, ha nem akarod kispórolni a munkát. Megvannak a fokozatok, minden egymásra épül, de ha kihagysz egy step-et, akkor ne csodálkozz, ha utána majd állandóan bizonytalan leszel, amikor használnod kellene. Nem, nem vizsgán. Az életben, a munkahelyeden, egy utazás során!
Amit írok, azt tapasztalatból írom. Mert 2017 óta az a munkám, hogy teljes állásban, heti 30-35 órában magánórákat adok. Kicsinek, nagynak, fiúnak, lánynak, diáknak, vállalkozónak, hallgatóknak, kórházi dolgozónak, rendőrnek és még sorolhatnám. Tehát széles a skála. Az elmúlt években a kb. 60 tanítványom során, 60 különböző embernél volt valami (nagyon sok minden) de egy dolog, ami KÖZÖS. Szinte senki nem mert beszélni, mikor eljött hozzám, mondván, hogy fél, hogy nem beszél helyesen. Mit jelent helyesen beszélni?
MEGÉRTENI, HOGYAN GONDOLKODIK AZ ANGOL AZÉRT, HOGY TE IS ÚGY GONDOLKODJ.
Ez pedig a nyelv rendszerének ismerete. Mert tök más, mint a magyar! A mondatszerkesztés, a szórend, a ragok, amik kb. nincsenek is, minden!
Tehát mikor nyelvtanra gondolsz, az nem azt jelenti, hogy megtanulod, hogy Past Perfect “had done”, hanem, hogy mit is jelent az. Mit hall mögötte az anyanyelvi. A nyelvtannak erről kellene szólnia…
VALÓBAN NEM KELLENE állandóan a Simple Present-nél kezdeni, de ha még mindig nem tudja használni az ember? Ha nem érti? Mert nagyon sokan nem értik… És ez az alap.
Azzal, hogy ezt kihagyod, megtanulni az angol nyelv GONDOLKODÁSÁT (nekem ezt jelenti a nyelvtan), olyan mintha beülnél egy autóba életedben először és elkezdenél Budapest belvárosában kocsikázni. Nyilván félnél. Ahogyan félsz most beszélni.
Ja, és miért pont a nyelvtanulásnál van az a felfogás, hogy “úgyis megértik, csak beszélj, mondjad, aztán majd fejlődik az”? Ez olyan, mintha egy építőmérnök nem tanulná meg a képleteket, a tartóoszlopok terhelhetőségét aztán gyakorlatban majd belejön.. És akkor vagy összedől a ház, vagy nem. Ja, hogy ők nem engedhetik meg maguknak. Vagy egy orvos nem tanulja meg az anatómiát.. mert az tök uncsi, elmélet, több ezer oldal… minek az? Majd belejön, majd gyakorlatban megtanulja úgyis, hogy hova nyúlhat, mit vághat el és mit nem… minek a sok vastag, méregdrága anat könyv.. De a nyelvnél mégis uncsi megtanulni az alapot. A száraz elméletet.
Mert ha az megvan, akkor utána jöhet gyönyörűen egymásra építve a listening, reading, writing, speaking… Meg a Netflix minden mennyiségben, angol cikkek korlátlan olvasása… Én is imádom ezt a részt, sőőőt, minél bonyolultabb a téma, annál jobban imádok róla csacsogni.
Nem ördöngősség megtanulni egy nyelvet, ha ÉRTED, és nemcsak TUDOD. Meg ha rászánod az időt. Az angol gyerekek is tanulják ezeket a suliban… pedig ők anyanyelviek.
Itt csak azt szeretném hangsúlyozni, hogy ne akard kispórolni az energiát, mert ha EGYSZER JÓL MEGTANULOD, akkor SOHA többet nem kell újra a nyelvtani alapokkal nyüglődnöd. Meg kb. semmivel, onnantól igazán élvezni fogod, hogy ÚRISTEN értek egy 3 soros mondatot, meg tudok fogalmazni egy 3 soros mondatot, tehát nem lesz akadály. Minden nyelvvizsgán, ha nyelvvizsgában gondolkodunk, egyik fontos értékelési szempont a nyelvtan, illetve ott van még a kommunikatív érték, amit szintén befolyásol, ha nem tudod magad kifejezni, és keresed a szavakat, és próbálsz előrejutni a mondandódban.
Hogy képzelem el álmaim nyelviskoláját azok számára, akik már tanulták a nyelvet, de még mindig nem értik?
Elkezdjük egy kb. 4 hónapos nyelvtani alapozással, és az év további részében ennek ismeretében, a big picture-t átlátva gyakorlunk minden mást, hogy a részünkké váljon. Mint egy egyetem.. csak nem közintézmény. Az én kis “magánegyetemem” És akkor teljesen mindegy lesz, hogy Te melyik felsőfokút akarod megcsinálni… Én az IELTS-re szavazok!
Leírok Neked egy angol mondatot nyelvtani szerkezetek használata nélkül:
“Cinderella warn magic wear off midnight when clock strike 12 she hurry away leave behind glass slipper.”
Így hangzik az eredeti mondat:
“Cinderella has been warned that the magic will wear off at midnight, so when the clock strikes 12, she hurries away, leaving behind a glass slipper.”
A Te érdekedben mondom!